Usuwanie zmian skórnych
Podczas pierwszej wizyty oceniamy zmianę skórną, z którą się do nas zgłosisz w celu jej usunięcia. W tym celu przeprowadzimy badanie dermoskopowe lub wideodermoskopowe.
Nasi doświadczeni chirurdzy ustalą, czy jest to zmiana łagodna, którą możemy usunąć inwazyjnymi metodami, jak elektrokoagulacją.
Wyciętą zmianę wyślemy na badanie histopatologiczne, by potwierdzić rozpoznanie, jeżeli będzie ono tego wymagać.
Nasz doświadczony zespół korzysta z zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, aby pomóc pozbyć się różnego rodzaju niedoskonałości skóry, takich jak pieprzyki, znamiona, brodawki, włókniaki czy narośla.
Znamiona skórne na twarzy i innych częściach ciała, które są usuwane:
- włókniaki,
- brodawki łojotokowe,
- znamiona barwnikowe (pieprzyki),
- znamiona skórne,
- kaszaki,
- tłuszczaki,
- nowotwory skóry: czerniak, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy,
- inne.
Kiedy warto zdecydować się na wizytę u specjalisty?
Wszystkie nietypowe i niepokojące znamiona skórne, które pojawiają się na powierzchni ciała powinny być skontrolowane przez dermatologa/chirurga, który zdecyduje o ewentualnej konieczności ich usunięcia lub zbadania.
Wynika to z zagrożenia nowotworami, które rozwijają się ze zmian tego rodzaju. Powinno się również usuwać znamiona, które krwawią, swędzą lub są zlokalizowane w miejscach narażonych na otarcia.
Jakie zmiany skórne są najczęściej usuwane?
Włókniaki
Pojawiają się zazwyczaj u osób starszych i mogą występować na brzuchu, szyi i karku. Przyjmują postać pojedynczych guzków o wielkości od 2 mm do 1 cm. Mogą mieć cielisty bądź brunatny kolor.
Brodawki łojotokowe
Łagodna zmiana naskórka, uważana za najczęściej spotykaną zmianę nowotworową. Charakteryzuje się okrągłymi, grudkowymi i wypukłymi naroślami. Na wierzchu obecne są zagłębienia, w których znajduje się sebum oraz zrogowaciały naskórek, przez co brodawki w dotyku są chropowate. Na początku brodawki mają wielkość kilku milimetrów i przybierają barwę jasnobrązową lub cielistą. Następnie powstają zmiany koloru skóry, żółtawe lub brunatne, które są dobrze odgraniczone od otoczenia.
Znamiona barwnikowe (pieprzyki)
Znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki, są zmianami skórnymi obecnymi na ciele każdego człowieka. Mogą występować w różnych odcieniach – od praktycznie niezauważalnych na jasnej skórze, przez czerwone i brązowe, aż po całkiem czarne. Barwa zależy od zawartej w nich liczby komórek barwników skóry.
Kaszaki
Zmiana skórna nazywana również cystą naskórkową bądź torbielą łojową. Przyjmuje postać łagodnych guzków o charakterze torbieli, wypełnionych masami rogowymi oraz łojowymi z zawartością elementów mieszków włosowych. Kaszaki zwykle rosną powoli i nie są bolesne. W przypadku torbieli o większych rozmiarach zaleca się leczenie chirurgiczne. Usuwanie zmian skórnych tego rodzaju wymaga nacięcia skalpelem bądź usunięcia w całości.
Tłuszczaki
Zbudowane są z tkanki tłuszczowej, więc są zwykle miękkie w dotyku i nie bolesne. Mogą jednak uciskać nerwy, co powoduje dyskomfort. Rozrost tłuszczaków następuje powoli. Osiągają wielkość od kilku do nawet kilkunastu centymetrów średnicy.